Turystyka lokalna

Arboretum Bolestraszyce – jedno z najpiękniejszych w Polsce

Niedługo nadejdzie maj, miesiąc, w którym Arboretum w Bolestraszycach jest najpiękniejsze. Jeśli tylko macie taką możliwość, koniecznie odwiedźcie to cudowne i magiczne miejsce…

Arboretum to specjalny ogród botaniczny, którego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa arbor oznaczającego drzewo. Arboretum w Bolestraszycach to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które warto zobaczyć. Znajduje się 7km od Przemyśla i należy do cennych zabytków przyrody, kultury naszego kraju. Spełnia różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny oraz naukowy, gdyż w miejscu tym uprawiane są krzewy i krzewinki. Organizatorem i dyrektorem Arboretum był w latach 1975-2001 prof. dr hab. Jerzy Piórecki. Od 2001 roku dyrektorem jest dr Narcyz Piórecki.

Ogród botaniczny został założony w roku 1975 i do dziś spełnia swe turystyczne zadanie. Historycznie data utworzenia tego miejsca obejmuje powstanie zarówno parku jak i dworu, w którym w XIX wieku mieszkał i tworzył wspaniały artysta Piotr Michałowski. Arboretum nawiązuje do starych tradycji małopolskich ogrodów, w szczególności do: Sieniawy Izabeli Czartoryskiej. W skład wchodzi również dziewiętnastowieczny bardzo charakterystyczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl.

Pierwsze pomysły założenia obiektu sięgają jeszcze wieku XVII/XVIII, kiedy to ustabilizowały się pierwotne granice ogrodu botanicznego w Bolestraszycach. Zaraz po reformie rolnej dwór pełnił rolę edukacyjną, była tu bowiem szkoła podstawowa oraz gminny ośrodek maszynowy. Obiekty były wielokrotnie remontowane, przede wszystkim ogród, układ drogowy oraz wodny. Odnowiono m.in. sale muzealne, pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Murowaną stajnię zastąpiono na tzw. dużą oficynę.

Jedną z większych atrakcji tego miejsca są stawy, które znajdują się w przeróżnych miejscach. Nad największym, znajdującym się najbliżej głównego wejścia, swobodnie można oglądać ryby a także przepiękne lilie wodne, które w okresie kwitnienia budzą niemały zachwyt wśród zwiedzających turystów.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również obecne Muzeum Przyrodnicze, w którym podziwiać można ekspozycję „Chrońmy ptaki”. Reprezentuje ona gatunki rodzime, gniazdujące na terenie Polski. Wystawa przedstawia m.in. stopień zagrożenia danych gatunków ptaków w skali Polski, zawiera podział pod względem zasiedlanych środowisk. To nie jedyna wystawa w muzeum, co jakiś czas pracownicy przygotowują coraz to ciekawsze, nowe wystawy.

Miejsce to jest niezwykle warte odwiedzenia ze względu na swoją oryginalność i urokliwość. Jest idealnym miejscem do romantycznych spacerów czy wycieczek rodzinnych. Jedno z najpiękniejszych terenów w województwie podkarpackim, a także w Polsce.

Categories: Turystyka lokalna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>