Sprzęt rowerowy

Jak zabezpieczyć się przed deszczem podczas wyprawy rowerowej

Choć jazda w czasie deszczu nie należy do najprzyjemniejszej, to ani my, ani rower nie jesteśmy z cukru. Istnieje wiele sposobów na komfortowe podróżowanie w deszczowe dni. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych opcji na umilenie tego rodzaju podróży.

Zacznijmy od przygotowania odpowiedniego ubioru. Po pierwsze – kurtka przeciwdeszczowa, na którą najlepiej założyć pelerynę przeciwdeszczową przeznaczoną dla rowerzystów. Należy pamiętać, że sama kurtka nie zabezpieczy nam nóg przed wodą, więc warto również zainwestować w spodnie przeciwdeszczowe. Nie musimy w nich odbyć całej podróży, ale dobrze jest je mieć na wszelki wypadek w plecaku.

Przydatne mogą okazać się stuptuty czyli ochraniacze na buty i łydki. Jazda z przemoczonymi stopami to nic przyjemnego, w dodatku przemarznięte nogi mogą skutkować przeziębieniem. Na nic się jednak zdadzą ochraniacze na nogi, jeśli rower nie będzie wyposażony w błotniki. Bez nich możemy mieć pewność, że woda i błoto polecą prosto na nasze spodnie.

Wpływ na naszą wyprawę mają również opony – bieżniki odpowiadają za przyczepność do podłoża i spływanie wody po kołach. Nie wiadomo dlaczego większość rowerzystów zapomina o ich wpływie na jakość jazdy.

Istotne są również wszelkie pokrowce. Co nam ze spodni przeciwdeszczowych jeśli wszystko zamokło w źle zabezpieczonym plecaku? Jeśli jednak nie mamy takich pod ręką możemy zaryzykować z torebką foliową, do której włożymy najdelikatniejsze rzeczy.

Ostatnią rzeczą, którą należy sprawdzić przed wyjazdem są hamulce. Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu grubości klocków hamulcowych. Jazda ze startymi jest niebezpieczna. W czasie deszczu czas hamowania się wydłuża i nie trudno wtedy o wypadek.

Po zakończeniu jazdy pamiętaj aby niezwłocznie osuszyć rower i w razie potrzeby łańcuch nasmaruj smarem.

Categories: Sprzęt rowerowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>