Sprzęt rowerowy

Podstawowe wyposażenie roweru

Zanim wybierzesz się na długo wyczekiwaną wycieczkę rowerową upewnij się, że Twój rower posiada obowiązkowe wyposażenie. Często zdarzają się takie sytuacje, że dopiero dostając mandat dowiadujemy się co powinien posiadać nasz pojazd.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów, oraz ich niezbędnego wyposażenia  rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone w:

-z przodu – co najmniej jedno światełko pozycyjne, barwy białej lub żółtej,

-z tyłu – co najmniej jedno światełko odblaskowe w kolorze czerwonym, o kształcie innym niż trójkąt, oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

– dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o głośnym tonie,

– co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

– gdy konstrukcja roweru czy wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu, pojazd powinien być wyposażony w kierunkowskaz.

Istotne jest to aby pamiętać, że jest to obowiązkowe wyposażenie roweru, a nie rowerzysty, czyli przykładowo lampa czołowa, z którą tak często się podróżuje nie uchroni nas przed mandatem za brak określonego wyżej oświetlenia. Dodatkowo w przypadku braku hamulców dla policjanta nie będzie żadnym argumentem ”przecież mogę hamować nogami”. Nie posiadając odpowiedniego wyposażenia stwarzamy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu.

Oprócz podstawowego wyposażenia bezpieczeństwo warto zakupić sobie kilka gadżetów, które nie tylko zwiększą komfort jazdy, ale również dodadzą nam pewności siebie na drodze.

Do dodatkowego wyposażenia zaliczyć możemy:

  • światła odblaskowe barwy żółtej umiejscowione na pedałach
  • pasek odblaskowy umieszczony na oponie
  • błotniki rowerowe
  • liczniki, prędkościomierze
  • bagażniki tylne
  • lusterka
  • zabezpieczenia rowerowe

Wybierając się na wycieczkę pamiętajmy, że stajemy się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu. Włączając się do ruchu jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczeństwo niż kierowcy.

Categories: Sprzęt rowerowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>