Turystyka lokalna

Zamek w Krasiczynie w pigułce

Mało kto wie, że Zamek w Krasiczynie uważany jest za jeden z największych skarbów polskiej architektury renesansowej. Co jest zatem w nim tak wyjątkowego?
Jakie skrywa historie? Dlaczego warto go zobaczyć?

Zamek w Krasiczynie z lotu ptaka (fot. www.krasiczyn.com.pl/)

Położony w województwie podkarpackim na nizinie na prawym brzegu Sanu Zamek w Krasiczynie o historii sięgającej początki XVI wieku. Zamek wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym. Pionierem budowy był Stanisław Krasicki. To co jest niewątpliwie oryginalne w zamku to obecność aż 4 odmiennych wież: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Papieską z attyką w kształcie korony papieskiej, Królewską z 6 wieżyczkami i Szlachecką na której działał do niedawna taras widokowy. Nazwy te były symbolem odwiecznego porządku na świecie, oznaczały 4 szczeble w hierarchii władzy: Boga, Kościół, monarchię, szlachectwo. Zamek w Krasiczynie to dawna rezydencja magnaterii, zamieszkiwały go cenione osobowości, pełniące najwyższe stanowiska w Polsce. Do dziś zamek zachowany jest w pierwotnym stylu, o jego stan zadbał Marcin Krasicki, który po śmierci ojca, zmodernizował go nadając mu okazały i szykowny wygląd. Przyczynił się do tego także architekt sprowadzony prosto z Włoch Galeazzo Appianieg. Dzięki niemu powstały takie sale jak: Sala Lustrzana, Wielka Sala Balowa, bastiony obronne zamieniły się natomiast w baszty. Charakterystycznym elementem jest sgraffitowa dekoracja. Trzeba zaznaczyć, że cały obiekt pozostaje ogrodzony. Za wejście do parku pobierana jest niewielka opłata. Możliwe jest także zwiedzanie dziedzińca. Do dyspozycji jest również przewodnik.

Ciekawostką krasiczyńskiego zamku jest fakt, że wraz z narodzinami potomków rodziny Sapiehów sadzono drzewa. Gdy był to chłopiec sadzono dąb, gdy była to dziewczynka, lipę. Do dnia dzisiejszego pod tymi drzewami obecne są tabliczki wykonane z kamienia z imieniem i datą urodzin dziecka. Inną interesującą ciekawostką jest legenda związana ze zjawa zwaną Bielicą. Ukazuje się ona w ciepłe lipcowe noce na schodach prowadzących do wieży Zegarowej. Bielicę zobaczono, gdy trzykrotnie udało się odeprzeć ataki banderowców. Uważa się, że jest to duch którejś z młodych Sapieżanek, która skoczyła z wieży bo nie chciała wyjść za niekochanego mężczyznę.

Widok na zamek od południowej strony (fot. www.krasiczyn.com.pl/)

Oprócz możliwości odwiedzenia dziedzińca, parku i samego zamku wraz z najpiękniejszymi salami, udostępnione są również pokoje noclegowe.

Dziedziniec Zamku nocą (fot. www.krasiczyn.com.pl/)

Zamek w Krasiczynie jest idealnym punktem do zwiedzania na podkarpackiej mapie. Przyciąga turystów swoim wyglądem, niebanalnością i niesamowitym klimatem, o który dbają obecni właściciele. Niezaprzeczalnie miejsce to godne jest polecenia dla każdego kto ceni sobie wspaniałe formy i kształty oraz widoki!

Categories: Turystyka lokalna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>